|
Щороку приватний аналітичний центр Legatum Institute, заснований в Лондоні в 2007 році, обчислює і публікує рейтинг благополуччя країн, так званий «індекс процвітання» (Legatum Prosperity Index). Цього року розрахунок вівся по 110 країнам. При розрахунках аналізуються 79 різних параметрів, розбитих на 9 підгруп: принципи економіки; демократичні інститути, охорона здоров'я, принципи державного управління; суспільний капітал, підприємництво та інновації, освіта, безпека, особисті свободи. Дані для своїх досліджень Institute Legatum отримує від Американського інституту громадської думки, Всесвітньої організації торгівлі, Організації економічного співробітництва та розвитку, ООН, Світового банку. В цьому році перше місце в рейтингу дісталося Норвегії. Росія на 63-му місці. Останнє, 110-е місце займає Зімбабве.
1. Замикають десятку лідерів США. За економічними критеріями США в цьому році вдалося піднятися лише на 14-е місце, підприємництво, управління державою і ступінь доступності можливостей вивели їх на 3-е місце, система освіти займає 9-е місце в світі. Американці люблять називати свою країну "найдемократичнішою у світі", але на думку Legatum Institute рівень особистої свободи в цій країні заслуговує тільки 9-го місця, рівень соціального капіталу 12-го місця, а за рівнем безпеки США займають лише 25-е місце. Зате за рівнем охорони здоров'я США займають 1-е місце. Сума цих показників дала загальне 10-е місце в світовому рейтингу благополуччя.
2. Дев'яте місце займають Нідерланди. З економікою тут, на думку Legatum Institute, значно краще, ніж у США (3-е місце). Соціальний капітал в цій країні теж на висоті: 5-е місце. Взагалі-то, соціальний капітал, як такої, пов'язаний скоріше не з рівнем економічного розвитку, а з рівнем культурності населення країни. Безпека життя в Нідерландах поставлена на 18-е місце, системи освіти та охорони здоров'я на 13-е. Це ж (13-е) місце займає і особиста свобода жителів Нідерландів. Ефективність роботи державного управління оцінена 10-м місцем.
3. Восьме місце Legatum Institute віддає Швейцарії. На думку аналітиків в цій країні саме ефективне державне управління (1-е місце). Рівень розвитку економіки та охорони здоров'я теж надзвичайно високий (2-е і 3-е місця відповідно). Рівень соціального капіталу теж досить високий (6-е місце). Підприємництво знаходиться на 11-му місці серед 110 країн цього рейтингу. Безпека життя займає 12 - е місце. Особистої свободи тут менше, ніж у Нідерландах (19-е місце). Найгірший показник Швейцарії - це система освіти, яка посіла лише 29-е місце.
4. Канаді належить 7-е місце в рейтингу процвітання. Тут найслабша ланка - це безпека (16 - е місце). Над системою освіти теж потрібно попрацювати (12-е місце). Система охорони здоров'я теж не увійшла до першої десятки, зайнявши 11-е місце. Підприємництво в Канаді займає 10-е місце, соціальний капітал 8-е. Економіка та управління держави тут на 5-му місці, а з особистою свободою все в повному порядку - перше місце в світі.
5. Шоста країна по загальному рівню процвітання в світі - це Швеція. Розкид показників по підгрупах тут невеликий. Підприємництво займає 2-е місце в світі, а рівень соціального капіталу 11-е місце. 6. На п'ятому місці в світі за процвітання йде Нова Зеландія. На думку аналітиків з Institute Legatum тут найкраща в світі система освіти. Рівень особистої свободи і соціального капіталу оцінені 3-м місцем, а ось економіка і підприємництво слабенькі (17-е і 14-е місця). Найгірше йдуть справи з охороною здоров'я: 19-е місце.
7. Австралія обходить свого сусіда всього на одну позиція і займає 4-е місце в світі за рівнем процвітання. Тут дуже хороші показники в системі освіти (2-е місце), соціальному капіталі та особистої свободи (4-е місце). Безпека і підприємництво Австралії займають 13-е місце в світі, а охорона здоров'я 15-е.
8. І, нарешті, трійка лідеров.Почетное третє місце Institute Legatum віддає Фінляндії. Найкраще в цій країні йдуть справи з освітою і безпекою (3-е місце в світі). Далі йде підприємництво, займаючи 4-е місце. У десятку світових лідерів Фінляндія не потрапляє тільки за рівнем особистої свободи (12-е місце)
9. Друга країна в світі за рівнем процвітання - це Данія. Вона перша в світі за рівнем можливостей для підприємців, друга за ефективності державного управління і соціального капіталу, четверта з економічного розвитку. Правда, охорона здоров'я в Данії знаходиться тільки на 17-м місця в світі.
10. І, нарешті, сама процвітаюча країна в світі за версією Legatum Institute - це Норвегія. Тут найвищий в світі рівень економіки і соціального капіталу, безпека та особиста свобода другі в світі, системи охорони здоров'я і освіти займають 4-е місце; підприємництво на 6-му місці в світі, і державне управління на 12-му. Найбільш неблагополучні країни за версією Legatum Institute 1. 101-е місце за рівнем загального процвітання фахівці з Legatum інституту віддали Замбії - державі, розташованому на півдні центральної Африки. Державне управління в цій країні займає 68-е місце в світі, особиста свобода сімдесят третій, безпека 81-е, освіта 94-е. Найгірше тут справа йде з підприємництвом, економікою та охороною здоров'я - 102-е, 103-е і 106-е місця в світі відповідно.
2. На 102-му місці за загальним процвітанню знаходиться африканська держава Камерун. Найвищий показник тут рівень особистої свободи (65-е місце в світі), економіка і освіта тут на 87 і 97-му місцях, охорона здоров'я та безпека на 100-му місці. Найслабше місце тут підприємництво і державне управління - 10-е місце в світі.
3. Республіка Мозамбік займає 103-е місце за рівнем процвітання з 110 можливих. Безпека тут вище, ніж в Камеруні (73-е місце). Державне управління та економіка на 82 - му місці. Соціальний капітал займає 93-е місце в світі. Найбільш слабкі ланки - це освіта і охорона здоров'я (105-е і 109-е місця).
4. На 104-му місці стоїть Кенія. Найкращі показники в цій країні - це особиста свобода і соціальний капітал (77-е місце в світі). За іншими показниками йде рівномірне зниження. Безпека життя тут одна з найгірших у світі - 109 місце з 110 можливих.
5. На 105 місці в світі коштує Ємен. Кращий показник для цієї країни - це соціальний капітал (79-е місце). Найгірший - особиста свобода (107-е місце в світі).
6. На 106-му місці за загальним рівнем процвітання знаходиться найбільше за чисельністю населення держава в Африці - Нігерія. Місця вище сотої тут займають лише показники по соціальному капіталу (89-е місце), економіці (90-е місце) і особистої свободи (94-е місце).
7. 107-е місце в світі аналітики з Legatum інституту присудили Ефіопії, одному з найстаріших і найбідніших держав світу. Соціальний капітал Ефіопії займає 85-е місце в світі, свобода дев'яносто третього, державне управління 99-е. Можливості для підприємництва тут одні з найгірших в світі - 109-е місце.
8. 108-е місце за рівнем процвітання дісталося Центральноафриканській Республіці, самої малонаселеній країні Африканського континенту. Вище сотої місць тут піднімається тільки рівень свободи (69-е місце в світі). Системи освіти та охорони здоров'я Центральноафриканської Республіки Legatum Інститут визнає гіршими в усьому світі (110-е місце). На фото: західна рівнинна горила проживає в заповіднику Дзангієв-Сангха на території Центральноафриканської Республіки.
9. Ще менш процвітаюча країна - це Пакистан, що зайняв 109-е місце. Економіка країни займає 86-е місце, безпека 105-е, найгірші в світі - це пакистанські свободи і соціальний капітал (110-е, останнє, місце).
10. Зімбабве фахівці з Legatum Інститут найбіднішою і нещасною країною на Землі. Тут найнижчий у світі рівень ВВП, найгірша економіка, державне управління, можливості підприємництва та безпека (110-е місце). На фото: Алекс Мупонді сушить долари в Хараре, Зімбабве. Місцеві жителі кажуть, що найчастіше банкноти потрапляють до них занадто брудними. Уряд Зімбабве оголосив долар США законним засобом платежу в минулому році.
Україна ж за рік опустилася на сім рядків, якщо на початку 2010 року вона була 62-ою в рейтингу рівня життя, то в січні 2011 року вона опинилася вже 69-ому місці. Згідно досліджень глобального рейтингу якості життя 2011 року, проведених виданням International Living Україна посіла 73 місце. Поруч - Намібія, Ботсвана, Туніс, Марокко, Тринідад і Тобаго.
Укладачі рейтингу вважають, що економічна ситуація в Україні за останній рік ще більше погіршилася і за підсумками 2011 року рейтинг якості життя в країні виявиться ще нижчим, ніж він був спочатку року. Проаналізувавши рівень процентних ставок в Україні, інфляцію, темпи зростання ВВП і його відсоток на душу населення, автори дослідження визнали українську економіку однією з найвідсталіших у світі. За цими параметрами її віднесли до трійки найгірших. Позаду лише Зімбабве і Сомалі. Разом з тим, Україна в 2011 році зайняла 76-е місце в рейтингу ООН за Індексом людського розвитку. Про це йдеться в «Доповіді про людський розвиток», оприлюдненому спочатку листопада Представництвом ООН в Україні.
«В Україні значення Індексу людського розвитку за 2011 рік дорівнює 0,729, що поміщає її в категорію країн з високим рівнем розвитку, на 76-у позицію серед 187 країн і територій. Втім, показник Україні - нижче середнього по категорії і нижче середнього по країнах Європи та Центральної Азії », - повідомила Рікарда Рігер, директор Представництва ООН в Україні.
| |